НачалоНовини 2022/10Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

12.10.2022 - БТА: Изпълнителна агенция по горите е партньор в проект за създаване на условия за разработка на Национална стратегия за кръгова икономика

БТА :: Изпълнителна агенция по горите е партньор в проект за създаване на условия за разработка на Национална стратегия за кръгова икономика (bta.bg)

От началото на м. септември стартира изпълнението на проект “Подпомагане на страните от Централна и Източна Европа при разработване на стратегии и планове за действие за биоикономика” - CEE2ACT по програма „Хоризонт Европа“ на Европейския съюз в подкрепа на 10 страни от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) за разработването на стратегии за кръгова биоикономика, с договор за подпомагане № 10106028.

В продължение на 3 години от 1 септември 2022 г. до 31 август 2025 г. консорциум от 17 държави от Централна и Източна Европа, сред които и Изпълнителна агенция по горите, ще обменя опит и практики в разработването на  планове и стратегии за развитие на биоикономиката. Основната цел е свързана с обмен на знания и въвеждане на иновативни управленски модели, с което ще се даде възможност на страните в Централна и Източна Европа - ЦИЕ (Унгария, България, Хърватия, Чехия, Полша, Румъния, Словакия, Словения) и извън тях (Гърция, Република Сърбия) да разработят Национални стратегии и планове за действие за кръгова биоикомика за постигане на по-добра информираност и обществена ангажираност, надграждайки практиките на страни с опит, като Австрия, Белгия, Финландия, Германия, Холандия, Испания, Швеция.

Изпълнителна агенция по горите като партньор в проект CEE2ACT е поела задължението да изпълнява следните по-важни дейности по съответните работни пакети: от работен пакет 2 „Базисна оценка и картиране“: Базисна оценка на състоянието на биоикономиката в целевите страни от CEE2ACT и конкретно в България; Определяне на критерии за устойчивост и индикатори за ефективност; Оценка на възможностите и концепция с възможни варианти за включване в стратегията за биоикономика. От работен пакет 3 „Ангажиране на заинтересовани страни“: Идентифициране на заинтересованите страни; Създаване на национален център (хъб) по биоикономика; Ангажиране на заинтересованите страни чрез националния хъб; Оценка на въздействието. От работен пакет 4 „Е-решения за устойчиво управление и зелен преход“: Платформа за е-обучение за насърчаване на развитието на биоикономиката и устойчивото управление; B2B инструмент, т.е.  платформа за сближаване с цел събиране на съответните заинтересовани страни от различни региони/държави от ЦИЕ; От работен пакет 5 „Трансфер на знания и изграждане на капацитет“: Изготвяне на Стратегия за трансфер на знания и програма за обучение в областта на биоикономиката; Сближаване спрямо националните особености; Трансфер и изграждане на капацитет; Оценяване и създаване на Ръководство в областта. От работен пакет 6 „Политика и пътни карти за национални стратегии и планове за действие за биоикономика“: Разработване на общи протоколи и методи за изготвяне на стратегията за биоикономика; Насоки за ново сътрудничество и организации; Разработване на Национални концепции за стратегии за биоикономика; От работен пакет 7 “Разпространение и устойчивост на проекта”:  Дейности за комуникация и повишаване на осведомеността, разпространение и сътрудничество със свързани с биоикономиката проекти; Ангажираност на политиците вземащи решения и усвояване резултатите от проекта; Експлоатация и устойчивост на проекта (ще се осигури устойчивост на резултатите от  проекта и след приключването му, в т.ч. чрез поддържане на уебсайта му,  дългосрочно финансиране за платформата и др.).  Работен пакет 7 ще разработи целенасочена стратегия за комуникация и разпространение на резултатите от проекта, ще подпомогне обмена на най-добри практики и прилагането на стратегиите за биоикономика и плановете за действие на национално ниво. 

За управление и изпълнение на дейностите от съответните работни пакети, ИАГ е определила екип от свои служители в следния състав: 1. д-р инж. Л. Тричков - координатор; 2. инж. К. Кутина - експерт „Биоикономика“; 3. д-р инж. Н. Домусчиев - експерт „Трансфер на знания и изграждане на капацитет“; 4. Н. Динева – експерт „Заинтересовани страни“; 5. Д. Манова – PR експерт; 6. А. Василева – юрисконсулт; 7. М. Маринова – счетоводител.

Създадените по проекта Национални центрове (хъбове) по биоикономика ще бъдат платформи, целящи да съберат заинтересованите за развитието на биоикономиката страни от различните държави от региона на ЦИЕ. Националният център (хъб) в  България ще даде възможност на заинтересованите страни (институции, МСП, големи компании, научноизследователски и други институции, университети, браншови организации и др.) да се представят и да изградят партньорства, които ще доведат до конкретни проекти или сътрудничество и ще изградят основата за изготвяне на Национална стратегия за развитие на биоикономиката в страната ни.

Уебсайт:  http://www.cee2act.eu

Социални медийни канали: LinkedIn и Twitter

 

 

 

 
Документи
 
 

Коментари

Публикувай коментар

Заглавие:
Текст:
Псевдоним:
Е-мейл:
Код за сигурност