НачалоНовини 2022/03Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

21.03.2022 - КАКВО Е ГОРА?

Всички обичаме разходките в Гората, но какво всъщност знаем за нея? 

Най-често определяме Гората като „местност, в която има множество дървета, растящи на голяма площ“. Но дали това е достатъчно? Всъщност съвсем не е толкова просто! Според науката Лесовъдство, за да се образува гора е необходимо такова количество дървета на дадена територия, при което те започват да си влияят едно на друго и да изменят средата, в която живеят (заетата от тях почва и атмосфера). 

Горите включват също почвата и водите и осигуряват местообитание за всички живи същества в тях - други растения, животни, птици и насекоми.

Затова ГОРАТА е сложна природна екосистема, съставена от жива и нежива природа, в която основен елемент са дърветата.

Горите могат да бъдат разделени по различни начини и признаци:

Според вида на листата на дърветата, те са широколистни, иглолистни и смесени. 

Според начина на възобновяването им те се разделят на семенни – младите фиданки са поникнали от семената на близките дървета, и издънкови – новите дръвчета са израстъци от корените или пъновете на дърветата.

Според произходът им биват естествени – възникнали без намесата на човека, и изкуствени – залесени от човека, или т.нар. „горски култури“.

А ето какви са съставните растителни части на гората и как ние, лесовъдите, ги наричаме: 

1. Дървостой – това са всички дърветата в гората. 

2. Подгон – това са дървета, които са разположени под короните на дървостоя. Те растат по-бавно от другите и успяват да се развиват при  наличието на по-малко светлина, но конкурират дърветата от по-високите етажи, като по този начин ги "подгонват" да израснат по-високи и силни. 

3. Подлес – съвкупност от храстите и тези дървесни видове, които по различни  причини (биологични, климатични) не могат да достигнат височината на големите дървета. Тези дървета по природа са малки и никога не биха  израснали по-големи.

4. Подраст – младите фиданки на възраст над 1 година, които са следващото поколение гора. Или можем да го кажем така - ако дървостоят са възрастните, то подрастът са децата в гората. А дръвчетата, които са на възраст до една година, наричаме поници. 

5. Жива почвена покривка – включва тревите, мъховете, лишеите, полухрастите, дребните храсти и цветята, които покриват горската почва. 

6. Извънетажна растителност са растенията, растящи в различните етажи на гората, като бръшлян, повет, различни лиани, имел и др. 

Днес в Международния ден на горите е важно да запомним, че гората е една от основните екосистеми на Земята, която поддържа биологичното равновесие на планетата. Горската екосистема обхваща цялата съвкупност от горски организми (дървета, храсти, треви, гъби, бактерии, животни, включително хората), заедно с тяхната естествена среда (въздух, вода, почви, органична материя и скали), които си взаимодействат помежду си на определена територия. Тя дава дом и убежище на животинските видове, регулира ветровете и валежите, предпазва почвите от ерозия, пречиства въздуха. 

Знаете ли, че…?

Горите покриват 30% от сушата на земята, а Тайгата, която обхваща голяма част от Канада, Аляска, Скандинавия и Русия, е считана за най-голямата гора в света.

 
 
 

Коментари

Публикувай коментар

Заглавие:
Текст:
Псевдоним:
Е-мейл:
Код за сигурност