НачалоНовини 2014/07Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

01.07.2014 - Приключи изпълнението на 4-годишен проект на Изпълнителна агенция по горите и WWF

Приключи първия съвместен проект на Изпълнителна агенция по горите и WWF „Опазване и възстановяване на 11 типа природни местообитания край реки и влажни зони в 10 Натура 2000 места в българските гори” по програма LIFE +. Дейностите по проекта се реализираха на територията на десет природни парка в България – „Витоша“, „Врачански Балкан“, „Персина“, „Шуменско плато“, „Русенски Лом“, „Златни пясъци“, „Странджа“, „Сините камъни“, „Рилски манастир“ и „Българка“. Работи се по премахване на чужди и залесяване с местни растителни видове, възстановяване на редки растения, изграждане на паркова инфраструктура и почистване на парковите територии. Извършени бяха и редица комуникационни дейности.

Сред най - важните резултати от партньорството между държавна администрация и НПО са възстановените 806 дка горски местообитания в 7 природни парка, в 4 парка бяха премахнати 434 дка чужди видове, създаден беше маточник от черна топола и бяла върба на площ от 20 дка, 13 вида редки растения бяха възстановени в 4 парка, както  и отгледани 1441 дка млади гори по Саарландския метод в природен парк Странджа.

Благодарение на извършените дейности в парковете Персина, Врачански Балкан, Витоша, Сините камъни, Българка и Златни пясъци, млади фиданки от местни видове ще дадат началото на 347 дка нови крайречни гори. В природен парк Русенски Лом на площ от 308 дка местни видове като сребролистна липа, цер и полски бряст замениха културите от чуждия вид бяла акация. В природен парк Витоша след десетилетия отново растат семеначета от клек. Бялата водна лилия вече трета година цъфти в блатата на остров Персин, природен парк Персина. От само 5 големи мъжки тисови дървета в природен парк Странджа, днес растат над 100 млади. Създадена е втората в страната жизнена популация на вида алоевиден стратиотес на остров Персин, който до сега се срещаше единствено в резерват Сребърна. Водната детелина след няколко десетилетия се завърна отново в природен парк Витоша. Създадена беше нова и ремонтирана старата паркова инфраструктура, като туристически кътове и маршрути, дървени мостове, информационни табели, знаци, огради и др.

Проведени бяха обучения, на които експерти от  държавните горски стопанства, частни дървопроизводителни и дърводобивнци получиха знания за природосъобразно стопанисване на горските територии. Ангажирана беше и обществеността като мрежи от доброволци се включиха в  почистването на парковите територии и засаждането на фиданки.