НачалоНовини 2015/02Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

18.02.2015 - Природозащитниците подкрепиха решението за увеличаване на защитните гори

Представители на Сдружение за дива природа „Балкани”, инициатива „Прозрачни планини”, връчиха на заместник-министъра на земеделието и храните доц. Георги Костов подписка за опазване на горите като природен, културен и туристически ресурс. 

„Опазването на горите е първостепенна задача на ангажираните в горския сектор. Благодаря Ви от името на Министерство на земеделието и храните и Изпълнителна агенция по горите. Във Ваше лице ние имаме партньори, които са загрижени за българските гори.” – заяви доц. Георги Костов по време на срещата.  

В хода на проведените обсъждания зам.-министърът увери, че няма да се предприемат действия в нито една защитена територия без участието на неправителствения сектор и гражданското общество. „За нас е важно всяко едно дърво да бъде отсечено по правилата.”- допълни той. 

Във връзка с конкретните предложения на неправителствената организация, инж. Красимир Каменов, зам. изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по горите, припомни, че МЗХ и ИАГ са приели пакет от 9 мерки за многофункционално управление в горите, адаптирано към условията на променящата се среда, които вече дават конкретни резултати. Част от тях са забраната за провеждане на окончателни фази на краткосрочно-постепенни сечи на площ, по-голяма от 2 ха, както и налагането на промени в стопанските планове на държавните горски стопанства, засягащи видовете и интензивността на сечта. Инж. Каменов посочи още, че се предвижда ускоряване на дейностите за сертификация на държавните горски територии, като ако сега те са около 25 %, то целта е в срок от една година този процент да достигне 80. Той подчерта,   че с това ще се гарантира независим външен контрол за качеството на дейностите в горите по обективни принципи и измерими критерии и индикатори. 

На срещата бяха набелязани възможности за взаимодействие при решаване на актуални проблеми и неотложни мерки за подобряване на състоянието на българските гори в ефективен диалог с неправителствените организации и обществеността.

Предстои и изготвянето на областните планове за развитие на горските територии с активното участие на местните общности. 

Инициаторите на подписката подкрепиха изцяло стъпките, предприети от страна на Министерство на земеделието и храните за справяне с незаконната сеч и опазване на биологичното разнообразие в българските гори. „Ние заставаме зад решението за увеличаване на защитните гори”, каза Андрей Ралев от Сдружение за дива природа „Балкани”.

Представителите на сдружението приеха поканите за втора среща през следващата седмица и за участие в експертните работни групи, които подготвят промени в Наредбата за сечите, както и новите наредби за инвентаризация на горските територии и екосистемни услуги в горите.