Експертите от природните паркове провокираха интереса и любовта на подрастващите към родната ни природа с различни инициативи дни преди празника на народните будители.
На 28 октомври експерти от Дирекция на природен парк „Сините камъни” представиха пред малките природолюбители някои от най-интересните защитени растителни и животински видове. В продължение на три учебни часа ученици от сливенски училища имаха възможност да се запознаят с историята и настоящето на парка, както и с проектите, по които се работи в момента. Инициативата е в рамките на Европейски младежки ден, финансиран по програма „Младежта в действие” на Европейския съюз.
Информационно-посетителския център на парка отвори врати за млади посетители, които се запознаха с експозицията и изслушаха беседа за природния парк. „Младежта бе в действие” и при почистването на пътеката по маршрут Сливен – Халката.
На 30 октомври съвместно с организирана група туристи експертите от парка организираха преход до скално образувание Ръкавичката и наблюдения на лешоядите във волиерата и на площадката за подхранване в местността Каракютюк. Гостите на парка се запознаха с някои от най-известните местности и с резервата „Кутелка”, както и с дейностите по проекта за възстановяване популацията на лалугера.
Eкспертите на Природен парк „Витоша” заедно с доброволци, засаждаха зърнастец на 21 октомври по поречието на Железнишка река. Акцията беше продължена на 26 октомври от ученици на 9-та френска гимназия „Алфонс дьо Ламартин”, които засадиха близо 400 фиданки зърнастец в района над кв. Симеоново. Като работиха в полза на природата учениците отбелязаха 50-годишнината от създаването на своята гимназия. Доброволци работиха и на 29 октомври по поречието на река Добри дол над село Боснек.
Образователни пътувания за ученици от гр. Малко Търново, Звездец, Граматиково и Визица проведоха експертите от Природен парк „Странджа” в края на месец октомври. В новия Посетителски център на парка в Граматиково, чрез забавни игри колегите от Дирекцията представиха на децата защитените растителни видове и отблизо ги запознаха със странджанското сапунче, тиса, звъниката и странджанския дъб. В с. Резово младите природолюбители с бинокли наблюдаваха големи корморани.
В Царево децата посетиха истински риболовен кораб, акостирал на Царевското пристанище и с интерес слушаха разказите на капитана за това как се лови риба в Черно море, какви видове се хващат и какви опасности дебнат рибарите.