НачалоНовини 2012/05Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

02.05.2012 - Участие на експерти от ИАГ в семинар по проект EFFMIS по програма INTERREG IV C

На  25.04 и 26.04.2012 г. екип от Изпълнителна агенция по горите в състав: д-р инж. Любчо Тричков-Директор дирекция “ПМД”, инж. Николай Пиронков – Началник отдел “ОГ” и инж. Николай Василев – Главен експерт “ПСП” взеха участие в семинар по проект EFFMIS-„Мониторинг на пожарите в европейските гори чрез информационни системи” по програма INTERREG IV C в столицата на Полша – гр. Варшава.
Проектът е с продължителност 2 години, като в изпълнението му участвуват 11 партньори от 9 държави. Той стартира през м. ноември 2010 г. Основната цел на проекта е да се създадат възможности за обмяна на опит и най-добри практики при използването на информационни системи за откриване на горски пожари и управление на дейностите по тяхното потушване. В допълнение, партньорите по разработват регионални планове за действие за превенция и борба с горски пожари. С това се цели да се намали риска от пожари в природата, като негативен фактор за горите в страните от Европейския съюз за тяхното социално, икономическо и екологично измерение. Проектът и неговите цели са пряко свързани с решаването на един сериозен проблем за българските гори – горските пожари, особено в перспективата на климатичните промени и тяхното негативно въздействие. Постигането на целите на проекта допринася за обмяната на опит в тази област, за подобряване на превантивните дейности в горите, за по-добро съгласуване на трансгранични противопожарни мероприятия и т.н.
В семинара взеха участие над 30 представители на страните партньори по проекта, като той  протече на два етапа: първи ден презентации и дискусии относно най-добрите практики на полската страна по отношение на горските пожари, информационните системи и  технологии. Акцент бе поставен на постиженията в това направление на Института за гората на Полша и Държавния горски холдинг”Полски гори”. Допълнително бе представена информация за горите в Полша по вид на собствеността, основни дървесни видове, стопанисване, опазване и др.
На втория ден бе представен практическия опит на полската страна в областта на опазването на горите от пожари. Посетени бяха: метеорологична станция, извършваща измервания свързани с определяне на опасността от горски пожари, Държавно горско стопанство Кожиенице, където бяха представени организацията на управлението на горското стопанство, в т.ч. превенцията на горските пожари и сигнално-информационен команден пункт по наблюдение и оповестяване на горски пожари в региона. Посетен бе горски резерват “Понти”, където бяха показани бялборово-дъбови гори и лонгозни дървесни и храстови растителни съобщества от елша и боровинка. В допълнение бе показан горски разсадник, оборудване за ранна борба с горските пожари, направена бе и демонстрация за гасене на горски пожар със самолет. Накрая бе представена като организация на дейността и като техническо оборудване, държавната служба за противопожарна защита  в Кожиенице.
В изпълнение на проекта предстои среща на Управителния съвет в Гърция, на която ще бъде координирано изпълнението и ще бъдат обсъдени в детайли част от основните резултати от проекта – регионалните планове за действие по превенция и борба с горските пожари и изготвянето на европейско Ръководство за изпълнение на подобни проекти.